Podatnik na minusie bez prawa do rozliczenia
Przy obliczaniu podstawy daniny solidarnościowej nie uwzględnia się straty z lat ubiegłych, bo nie została ona wymieniona w art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W kwietniu 2021 r. podatnik wystąpił o interpretację w zakresie ustalenia podstawy obliczenia tzw. daniny solidarnościowej. Wyjaśnił, że ma jednoosobową firmę opodatkowaną podatkiem liniowym. Poza tym, jest wspólnikiem w trzech spółkach jawnych, z których dochody opodatkowane są również podatkiem liniowym. Mężczyzna tłumaczył, że suma dochodów za 2021 r., prawdopodobnie przekroczy kwotę 1,5 mln zł.
Dlatego chciał się upewnić czy na potrzeby ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej za 2021 r. będzie mógł uwzględnić stratę z działalności gospodarczej za 2020 r.?
Sam był przekonany, że ustalając podstawę obliczenia daniny solidarnościowej dla dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym należy stosować tożsame zasady jak dla obliczenia podatku dochodowego od dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych metodą liniową. Podatnik podkreślał, że konstrukcja podstawy obliczenia daniny solidarnościowej opiera się na dwóch etapach. Pierwszy etap polega na zsumowaniu dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f ustawy o PIT. Na tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta